Periodontologia

 

 

Wielu pacjentów cierpi z powodu odsłonięcia korzeni zębowych, krwawienia dziąseł, rozchwiania czy nawet utraty zębów. Przez bardzo długi czas powód tych dolegliwości nie był jasny, dziś już jednak wiadomo, że przyczyną jest powszechna choroba dziąseł – paradontoza.

Kiedyś paradontoza uchodziła za chorobę nieuleczalną. Dzięki rozwojowi stomatologii oraz technik diagnostycznych i leczniczych możliwe jest skuteczne badanie i leczenie tej choroby bakteryjnej. W Klinice FAN-DENT leczeniem paradontozy zajmuje się specjalista paradontolog, co daje pewność, że znajdziecie się Państwo w najlepszych rękach, a paradontozę można wyleczyć.

Stosujemy metody niechirurgiczne i chirurgiczne w celu wyleczenia paradontozy.

Obecnie dostępne są techniki regenerujące utracone tkanki (kość i dziąsło) wokół korzeni zębów. Jeśli proces zapalny jest zbyt zaawansowany i nie ma perspektyw na długo czasowy efekt leczniczy i estetyczny proponujemy skuteczne leczenie rozchwianych zębów, lub wymianę tych, które już nie mogą gryźć, na trwałe, komfortowe i w pełni estetyczne odbudowy protetyczne oparte na implantach.

Stosujemy techniki bezoperacyjne : AIR FLOW POLISHING (oczyszczanie korzeni zębów poprzez piaskowanie lecznicze z zastosowaniem leków poddziąsłowych Chlosite, Emdogain itp).
W ostatnich latach szeroki dostęp do technik i narzędzi mikrochirurgicznych w stomatologii umożliwił wykonywanie zabiegów z większą precyzją. Do tego celu używa się mikroskopów zabiegowych lub lup specjalistycznych. W naszej klinice w celach diagnostycznych i leczniczych posługujemy się najwyższej jakości mikroskopem umożliwiającym perfekcyjną i wygodną pracę z pacjentem. Mikroskop wyposażony jest w przesłony i powiększenia do pracy w endodoncji, stomatologii estetycznej, protetyce jak również w chirurgii stomatologicznej, periodontologicznej i implantologii. W innych przypadkach posługujemy się podczas procesu zabiegów lupami.

 • Leczymy choroby przyzębia według aktualnie obowiązujących, sprawdzonych procedur. Na bieżąco uzupełniamy wiedzę w tym zakresie uczestnicząc w międzynarodowych szkoleniach i kursach.
 • Oferujemy pełen zakres zabiegów ograniczających postęp choroby przyzębia i przywracające funkcjonalność zębów oraz tkanek (kiretaż otwarty i zamknięty, root-planing, hemisekcje, regeneracje utraconych tkanek miękkich i twardych –dziąseł i kości, zabiegi płatowe oraz implantologiczne).
 • Oferujemy kosmetyczne usuwanie zmian włóknistych, brodawczaków i innych patologicznych narośli występujących na błonach śluzowych jamy ustnej i dziąseł oraz warg. Wszystkie tego typu zmiany przekazujemy do specjalistycznego badania patomorfologicznego (badanie wycinków).
 • Jako jedni z nielicznych w Polsce posiadamy urządzenie AIR FLOW MASTER® do przeprowadzania bezbolesnego i bardzo skutecznego zabiegu PERIO-FLOW® umożliwiającego spłycenie i wygojenie się patologicznych kieszonek przyzębnych (efekt zaniku kości w chorobie przyzębia). Przez co w większości przypadków stabilizują się rozchwiane zęby.
 • Wykonujemy korektę kształtu wędzidełek policzków, warg i języka.
 • Wykonujemy zabiegi pokrycia recesji / odsłonięcia się korzeni zębów.
 • Zajmujemy się leczeniem chorób dziąseł (afty, opryszczki, owrzodzenia, leukoplakia itp.)

ABY WYNIKI LECZENIA BYŁY DŁUGOTRWAŁE I TRWAŁE NALEŻY ZGŁASZAĆ SIĘ NA WIZYTY KONTROLNE WYZNACZONE PRZEZ LEKARZA. W PRZYPADKU CHOROBY PRZYZĘBIA CONAJMNIEJ RAZ NA
6 MIESIĘCY. W PRZECIWNYM RAZIE BAKTERIE ZNAJDUJĄCE SIĘ W BIOFILMIE PODDZIASŁOWYM DALEJ BĘDĄ NISZCZYŁY KOŚĆ. W TAKIEJ POSTACI SĄ ONE ODPORNE NA DZIAŁANIE PAST I PŁUKANEK OGÓLNIE DOSTĘPNYCH NA RYNKU ORAZ ANTYBIOTYKÓW.
Zapalenie dziąsła a zapalenie przyzębia
Zapalenie dziąseł jest całkowicie odwracalne. Po usunięciu bakterii choroba ustępuje. Najczęściej występuje zapalenie dziąseł związane z płytką nazębną, ma charakter przewlekły i powoduje krwawienie, czasem ból i obrzęk dziąseł. Na skutek obrzęku tkanek powstają kieszonki dziąsłowe, w których gromadzą się resztki pokarmowe powodując niejednokrotnie nieprzyjemny zapach z ust.
Nieleczone zapalenie dziąseł sprzyja namnażaniu bakterii periopatogennych, które mogą wywołać zapalenie przyzębia, a to już jest choroba prowadząca do trwałego uszkodzenia tkanek otaczających ząb, utraty przyczepu łącznotkankowego, kości a w konsekwencji rozchwiania i utraty zębów.
Przestrzeń zawarta między powierzchnią zęba a dziąsłem (szczelina dziąsłowa) w wyniku zapalenia dziąseł ulega pogłębieniu i dochodzi do powstania kieszonki dziąsłowej, która jest idealnym miejscem dla rozwoju i dojrzewania bakterii, tworzy się struktura otoczona glikokaliksem tzw. biofilm (plack), bardzo niebezpieczny dla organizmu.

Nieleczona choroba przyzębia zwiększa ryzyko:

 • chorób serca,
 • miażdżycy naczyń krwionośnych i zawału mięśnia sercowego,
 • udaru mózgu,
 • przedwczesnego porodu lub niskiej wagi urodzeniowej dziecka,
 • chorób reumatycznych(reumatoidalnych),
 • astmy i może nasilać występowanie niektórych alergii,
 • cięższego przebiegu cukrzycy.

Do czynników, które zwiększają ryzyko zapalenia dziąseł lub zapalenia przyzębia należą: stres, palenie tytoniu, cukrzyca, zaburzenia stanu odporności organizmu, przyjmowane leki.

W przypadku wątpliwości dotyczących ryzyka zachowania zęba posługujemy się urządzeniem Periotest.

Jest to nowoczesne elektroniczne urządzeniem służące do błyskawicznej, łatwej i obiektywnej oceny przyzębia w tym: stopnia osteointegracji implantu oraz ocenie zamocowania zębów w kości. Obiektywny odczyt pomiaru uzyskiwany jest dzięki elektronicznej analizie sygnału przy jednoczesnym eliminowaniu błędnych odczytów powstających na skutek wad zgryzu, wad zębowych, uszkodzeń wypełnień, poluzowania korony protetycznej czy zachodzenia zębów na siebie.

Wyniki, które są uzyskiwane pozwalają rozstrzygnąć o przyszłości zęba lub implantu, postawić rozpoznanie lub wybrać najbardziej optymalną drogę terapii. Dzięki temu urządzeniu wiemy kiedy ząb należy bezwzględnie usunąć, kiedy dać mu szansę na przetrwanie w jamie ustnej a kiedy implant zębowy jest już dobrze zintegrowany z kością i możemy wykonać ostateczną prace protetyczną.

OZON i OZONOTERAPIA A PARADONTOZA
W miejscu aplikacji ozon ma niesłychanie silne działanie antyseptyczne na wszystkie, nawet najbardziej oporne wirusy, bakterie i grzyby. Błyskawicznie niszczy całkowicie ich strukturę pozbawioną jądra komórkowego (prokariota). Jednocześnie nie wywiera żadnego negatywnego wpływu na komórki organizmu człowieka (eukariota). Dzieje się tak dlatego ponieważ wszystkie komórki naszego ciała zawierają jądro komórkowe. Wytwarza ono cholesterol, który jest idealną barierą ochroną przed niszczącym działaniem ozonu (O1).
Ze względu na fakt, iż ozon zabija wszystkie drobnoustroje powodujące stan zapalny i ból warto go stosować niemal przy każdym zabiegu stomatologicznym.
· Przyspiesza gojenie tkanek i zmniejszenia dolegliwości bólowe już po jednokrotnej aplikacji!
· Działa bardzo korzystne przy: suchym zębodole, ranie po usunięciu zęba, utrudnionym wyżynaniu, przetokach, stanach zapalnych jamy ustnej np. afty, opryszczka, nadmiernym krwawieniu dziąseł, nadwrażliwości (na zimne i kwaśne napoje), zgorzeli, stanie ropnym, neuralgiach.
· Zastosowanie ozonu (O1) po oczyszczeniu zęba z próchnicy zabezpiecza to miejsce przed dalszym rozwojem próchnicy wtórnej pod wypełnieniem .
·Zwiększa szansę zachowania żywego nerwu zęba nawet przy bardzo głębokiej próchnicy, co pozwala często uniknąć leczenia kanałowego. A przy zakażonych korzeniach i leczeniu kanału zmniejsza ilość wizyt podczas leczenia.
·Aplikacja ozonu (O1) przed zacementowaniem prac protetycznych takich jak: korony i mosty pozwala na dłużej cieszyć się ich estetycznym wyglądem.

AIR FLOW MASTER- PERIOPOLISHING-URZĄDZENIE DO LECZENIA PODDZIASŁOWEGO.
Umożliwia bezbolesne i efektywne przeprowadzenie zabiegu oczyszczenia powierzchni korzenia z biofilmu periopatogennego odpowiedzialnego za rozwój choroby przyzębia i utratę kości wokół zęba aż do dna kieszonki dziąsłowej bez uszkadzania cementu. Zapewnia łagodną aplikację glicyny bez rysowania powierzchni zęba. Ułatwia redukcję głębokich kieszonek przyzębnych (ich spłycenie) bez użycia skalpela. Perio-Polishing zapewnia delikatny efekt masażu dziąseł poprawiający krążenie włośniczkowe i gojenie tkanek. Jest to szybka, pewna i bezbolesna metoda zapewniająca maksymalny komfort dla pacjenta podczas leczenia.

TERAPIA FOTODYNAMICZNA PACT:

Korzyści zastosowania lasera fotodynamicznego PACT:

Jest to bezinwazyjna metoda zwalczania wszelkiego rodzaju drobnoustrojów. Skuteczna w leczeniu stanów zapalnych przyzębia.